Nejlepší heligónkářkou je Anežka Strážnická

Čtyřicátý třetí ročník festivalu Hořovická heligónka se uskutečnil v sobotu 15. srpna 2020.

Od těch předchozích se lišil tím, že se konal pouze v zahradě hořovického Společenského domu. Důvodem byla probíhající rekonstrukce.

Hudební slavnost zahájili starosta Hořovic Jiří Peřina, ředitel Městského kulturního centra Hořovice Přemysl Landa a Stanislava Koutná z firmy DELICIA accordions, která na přehlídce vystavovala modely historických i současných heligónek a akordeonů a také věnovala odměny do soutěže o Cenu diváka.

Na podiu se od 10 do 17 hodin vystřídalo devatenáct heligónkářů. O nejlepším hráči rozhodli samotní diváci, hlasovat mohli po celou dobu akce. A kdo se jim líbil nejvíce? První místo patří desetileté Anežce Strážnické z Náměšti nad Oslavou, která byla zároveň nejmladší hráčkou, druhé místo obsadil dlouholetý účastník Ladislav Beran ze Slavičína a na třetí příčce se umístil František Lejsek z Borovan, který na sebe prozradil, že na heligónku hraje pouze dva roky.

K Hořovické heligónce neodmyslitelně patří i dvě kapely, na podiu zahrála nejen Kladenská heligónka, ale i Liberečtí harmonikáři. Celým pořadem provázel moderátor Karel Vydra.

Festival navštívily dvě stovky diváků, na zahradě Společenského domu si někteří dokonce i zatančili. K dispozici byly stánky s občerstvením i dárkovými předměty.

43. ročník Hořovické heligónky byl součástí Hořovického kulturního léta 2020. Akci uspořádalo Městské kulturní centrum Hořovice.