Táborníci prozkoumali planety cizích galaxií

Když se řekne „letní prázdniny“, vybaví se většině z nás léto, zábava a dovolená. Pro spoustu dospělých ale přibývá ještě věčná otázka, kam s dětmi.  Jak je zabavit, jak najít bezpečné prostředí a nabídnout možnost aktivního využití prázdninového volna. A každá rodina nemá možnost poslat děti k hlídacím babičkám.

Nejvyhledávanější a nejžádanější prázdninovou aktivitou pro školní děti jsou bezesporu letní tábory. V Domečku Hořovice bylo možné vybírat nejen podle termínu, ale i podle délky tábora od 7 do 14 dnů, nebo podle místa konání tábora. Nabízeli jsme tři tábory na zelené louce Hlincích a jeden ve Vranovicích, dva tábory na Zbirožském potoce, nebo komfortnější tábor na horské chatě Slovanka v Hraběticích. Letní tábory pro děti připravovali kvalifikovaní vedoucí a táborový personál. Každý tábor měl svou celotáborovou hru, díky níž se nikdo neměl šanci na táboře nudit.  Během prázdnin se děti mohly setkat třeba se Šrekem, hobity z Pána prstenů nebo s postavami z Avengers.  Na druhém běhu na Zbirožském potoce se z dětí stali členové vesmírné expedice, která měla za úkol těžit v dalekém vesmíru cenné Unobtanium a prozkoumávat planety v cizích galaxiích. Naše táborové pobyty si během prázdnin užilo 446 dětí.

Vzhledem k stoupajícímu zájmu o příměstské tábory jsme navýšili jejich počet.  Zatímco například v roce 2012 organizoval Domeček Hořovice pouze tři příměstské tábory, letos jsme jich nabídli osm. V Hořovicích jsme realizovali pět příměstských táborů, po jednom pak v Komárově, Litni a Karlštejně, kterých se zúčastnilo 128 dětí.

Další skupinou letních klientů Domečku Hořovice jsou rodiče a děti. Pro maminky a předškolní děti jsme uspořádali 2 běhy na Zbirožském potoce, které byly zaměřené na hry pro děti, pobyt v přírodě a maminkovské tvoření. Pro sportovně zaměřené rodiče a školáky byly určeny 2 běhy v rekreačním zařízení Eustach nedaleko Pelhřimova. Celkem využilo táborů pro rodiče a děti 177 účastníků.

Léto s Domečkem 2017 uběhlo jako voda. Celkově jsme uspořádali dvacet pobytových a příměstských táborů pro 751 účastníků, které by v řadě za sebou trvaly dohromady 156 dnů. A nejen výsledné počty svědčí o tom, že léto v Domečku nebylo promarněným časem. Prázdninová dobrodružství se totiž neměří na čas, ale na množství zážitků, legrace, dobrodružství a malých i velkých úspěchů a překonání sebe sama. A toho všeho jsme si společně užili vrchovatě.

Tomáš Klokočník

Středisko volného času Domeček Hořovice