V Galerii Starý zámek spatříte unikátní výstavu filmových plakátů

Japonsko, USA, Rakousko nebo Polsko. To jsou místa výstav filmových plakátů, které u nás vznikaly v šedesátých až osmdesátých letech. Nyní si je lidé mohou prohlédnout v hořovické Galerii Starý zámek, nová expozice nese název Československý filmový plakát 1960 – 1989.

Unikátní výstavu pořádá Městské kulturní centrum Hořovice, jeho ředitel Přemysl Landa na červnové vernisáži přivítal nejen všechny její návštěvníky, ale i Pavla Rajčana ze spolku Terryho ponožky. Právě díky Pavlu Rajčanovi a jeho kolegům z pražských kin jedinečná sbírka existuje, její část je nyní k vidění v Hořovicích. „Fenomén Československého filmového plakátu je celosvětově ojedinělý, neboť plakáty, které zde vidíte, se dělaly do roku 1989 jiným způsobem, než v celém světě,“ uvedl na hořovické vernisáži Pavel Rajčan. Zároveň vysvětlil, proč tomu tak bylo: „V socialistickém Československu výtvarníci nemohli vystavovat a prodávat své obrazy, živili se proto něčím jiným. Například ilustracemi, výrobou obálek a plakátů. Proto je kvalita plakátů tak vysoká, protože je dělali přední výtvarníci té doby, jako Adolf Born, Bedřich Dlouhý a další.“

Na stěnách hořovické Galerie nyní spatříte plakáty k filmům jako je Adéla ještě nevečeřela, Jáchyme, hoď ho do stroje a mnohé další. Zpestřením výstavy jsou prvorepublikové plakáty. „Když vidím všechny plakáty výstavy, padá na mne nostalgie. Filmy jsem si z velké části prožil v hledišti. Pojďme si zavzpomínat,“ vyzval starosta Hořovic Jiří Peřina k prohlídce nejen návštěvníky vernisáže, která se konala v polovině června, ale i ostatní zájemce.

Ředitel Gymnázia Václava Hraběte Jiří Vlček ocenil výtvarnou kvalitu plakátů i výstavních prostor galerie. „Líbí se mi prostředí galerie i výhledy z oken,“ prohlásil Jiří Vlček.

Akci ocenili i zástupci mladší generace, jako například třináctiletý Matyáš Redr, kterého upoutal plakát k filmu Na samotě u lesa.

S myšlenkou uspořádat tuto výstavu přišel Jan Procházka z MKC Hořovice, za zmínku rozhodně stojí i to, že vernisáž zpestřilo vynikající hudební vystoupení žákyně ZUŠ Beroun Adély Dvořákové.

Výstava Československý filmový plakát 1960 – 1989 potrvá v hořovické Galerii Starý zámek až do 15. srpna. Lidé ji mohou navštívit v pátek, sobotu i neděli, vždy od 10 do 18 hodin. Galerie bude otevřená i v době koncertů Hořovického kulturního léta, které probíhají každé dva týdny v neděli večer na nádvoří Starého zámku.

Návštěvu galerie mohou lidé spojit s prohlídkou Muzea Hořovicka, které se nachází v jeho těsné blízkosti.

Poděkování patří sponzorům, výstavu podpořily společnosti PK-Servnin, Kostal Čenkov a Spektra Beroun.

Více zajímavostí na www.terryhoponozky.cz