Nádvořím Starého zámku zněla originální baskická hudba

Na nádvořích hradů a zámků Berounska a Hořovicka si lidé užívají rozmanitá hudební vystoupení už řadu let. Hudba zněla na Karlštejně, na Točníku i na zámku v Králově Dvoře. V neděli 11. června se k těmto místům přidal i hořovický Starý zámek. V odpoledních hodinách zde začal festival Hořovické kulturní léto.

Na jevišti se představili nadějní mladí muzikanti z regionu i skvělá baskická hudba s tanečním doprovodem. Návštěvníci si nejprve poslechli orchestr s názvem Oddechovka, který působí při Základní umělecké škole Beroun. Jednotlivé skladby posluchačům představila konferenciérka souboru Adéla Valtrová, která po vystoupení navíc ocenila jedinečnou atmosféru Starého zámku. „Stálo za to tady hrát, i když bylo veliké horko,“ sdělila mladá hudebnice.

Pak už jeviště patřilo orchestru Základní umělecké školy Hořovice Horband, šlo o jeho letošní páté vystoupení. „Blýská se na lepší časy. Akce Hořovické kulturní léto prostě do města patří. Můžeme se představit dalším posluchačům a setkáme se s novými skupinami,“ prohlásil ředitel hořovické základní umělecké školy Jakub Albrecht a připomněl, že další vystoupení Horbandu se uskuteční v sobotu 17. června v Osově.

Závěr první části hořovického festivalu patřil baskické hudební skupině Korrontzi. Energií nabitá hudba nakonec malé i velké návštěvníky zvedla z laviček, někteří si dokonce i zatančili. „Vystoupení skupiny Korrontzi nadchla i v Berouně, Jablonci nad Nisou nebo v Písku,“ prozradil Miloš Kebrle, který skupinu na turné po českých městech doprovázel.

Hořovické kulturní léto pořádá Městské kulturní centrum. Další jeho část se uskuteční v pátek 23. června v zahradě Společenského domu, kde se představí revivalová skupina Tři ségry Banditos. O dva dny později se Kulturní léto opět přesouvá na nádvoří Starého zámku. Vystoupí zde Dixieland Band Zdice a Hořovický Saxtet. Festival si mohou zájemci užívat až do konce srpna.

Radka Kočová