Jsem teprve prvním rokem juniorka. Tak reaguje osmnáctiletá hořovická pětibojařka Karolína Křenková na prohlášení fanoušků, kteří věří, že má tato úspěšná sportovkyně našlápnuto na olympiádu. Na jakých závodech se letos představila a ještě představí? Jaké disciplíny vnímá jako náročné, při kterých se cítí jako ryba ve vodě? To vše a mnohé další prozradila v rozhovoru pro Hořovický Měšťan.
Jakých soutěží jste se letos zúčastnila? S jakými výsledky?
Můj první seniorský pětiboj jsem absolvovala hned v lednu v Budapešti. Tento závod se mi opravdu povedl a vybojovala jsem celkově 5. místo. Dalším seniorským závodem bylo mezinárodní mistrovství Německa v Berlíně (14. místo). Z juniorských závodů v Polsku jsem musela po zranění v šermu odstoupit. Potom přišla moje první nominace na závod světového poháru v maďarském Kecskemétu. Tam se mi podařilo postoupit z kvalifikace do finálového závodu (pouze pro 36 závodnic), což považuji za velký úspěch (celkově 28. místo). Hned na další závod světového poháru v polském Drzonkowě jsem byla nominována do mixové štafety. Zde se mi již tolik nedařilo a společně s Ondrou Polívkou (Dukla Praha) jsme obsadili 9. příčku. A konečně, v květnu se mi podařilo na mezinárodním Mistrovství ČR juniorů v Praze vybojovat titul Juniorská mistryně republiky.
Věkem patříte do juniorské kategorie. Díky čemu jste se mohla vypravit na seniorské soutěže?
Momentálně jsou zkušenější pětibojařky zraněné. Také se mi povedly lednové závody v Maďarsku, i díky tomu jsem měla možnost zkusit soutěže seniorů.
Říkáte, že se závody povedly. To ale určitě není jen tak, co jste pro to musela udělat?
Musím trénovat každý den.
Co takové tréninky obsahují?
Plavání, šerm, běh a střelbu trénuji v Plzni, kde studuji na sportovním gymnáziu. Mým trenérem je bývalý reprezentant Michal Michalík. Parkúrovému skákání se věnuji o víkendech v hořovické jezdecké stáji pod vedením pana Opatrného. Ten mne dokázal za rok a půl připravit tak, že mohu i na velké seniorské závody.
Na závodech máte svého koně?
Koně nám připraví a nalosuje pořadatel. Na seznámení s koněm máme 20 minut, v té době můžeme provést maximálně pět zkušebních skoků a pak jdeme rovnou na parkúr.
Jak jsou jednotlivé disciplíny seřazené?
Většinou se začíná plaváním nebo šermem. Následuje parkúr a v závěrečné části je kombinace běhu a střelby z laserové pistole, podobně jako v biatlonu. To už se startuje s handicapy a v cíly je již konečné pořadí.
Co je pro vás nejtěžší, co vám jde naopak nejsnadněji?
Nejtěžší je pro mne asi šerm. Jsou dny, kdy se mi moc nedaří, jindy je to naopak. Je to opravdu technicky náročná disciplína. V seniorské kategorii jsem narazila na opravdu zkušené závodnice a to pak poznávám, že musím ještě hodně trénovat. Náročnou disciplínou jsou i koně (parkúr), letos to ale zatím zvládám. Nejraději mám kombinovanou část, ve které je běh proložený střelbou.
S jakým sportem jste začínala?
Na základní škole jsem začínala nejdříve s atletikou u pana Matějky, o něco později jsem přidala plavání v hořovickém plaveckém oddíle pod vedením Jiřího Vavřičky. Po založení oddílu moderního pětiboje Spartaku Hořovice jsme se začali zúčastňovat závodů Českého poháru mládeže. Se střelbou z pistole nám pomohli na Dukle, kam jsme dojížděli na střelnici. S tréninkem šermu jsem začala až po přechodu na sportovní gymnázium v Plzni a s parkúrovým skákáním před rokem a půl v Hořovicích u pana Opatrného. Na jiné sporty mi čas nezbývá.
S věkem pětibojařů se přidávají jednotlivé disciplíny, jaké je jejich pořadí?
Do 13 let je jenom plavání a běh. V kategorii do 15 let přibývá statická střelba ze vzduchové pistole, do 17 let je plavání a kombinace běhu a střelby z laserové pistole, do 19 let se přidá šerm a junioři (do 21 let) již mají kompletní pětiboj, tj. včetně parkúru.
Co dalšího vás letos ještě čeká?
Na přelomu června a července Mistrovství Evropy juniorů ve španělské Barceloně, v srpnu pak Mistrovství Světa juniorů v maďarském Székesfehérváru. To jsou pro mne ty důležité závody, tam bych měla potvrdit svoji výkonnost. Případné seniorské akce pro mne budou zatím jen o sbírání zkušeností.
Vaši hořovičtí fanoušci věří, že máte takzvaně našlápnuto na olympiádu. Co si o tom myslíte?
Kvalifikovat se na olympijské hry je velice obtížné. Musíte být v olympijském roce do 6. místa na Mistrovství Evropy, Mistr Světa, nebo do 30. místa na světovém žebříčku. Pro mne zatím nedosažitelné mety. Jsem teprve prvním rokem juniorka.
Co považujete za svůj zatím největší úspěch?
Jednoznačně postup do finále na svém prvním startu ve Světovém poháru. Důležitý je pro mne také čerstvý titul Mistryně ČR v juniorské kategorii.
Kdo vás nejvíce podporuje?
Určitě celá rodina. A samozřejmě i všichni trenéři, ať už tady v Hořovicích nebo v Plzni.
Musíte si hlídat jídelníček?
Snažím se jíst zdravě, ale s mým výdajem se nemusím nijak omezovat. Žádné speciální diety rozhodně nedržím.
Co se vám na Hořovicích líbí?
Žiji tady celých svých osmnáct let. Myslím, že jsou zde dobré podmínky pro sport, zvláště pro mládežnické kategorie. Je tu blízko do přírody, kam chodím běhat, blízko na ranč, kde jezdím na koni, plavecký bazén a teď i nová sportovní hala.
Sledujete výkony hořovických sportovců?
Samozřejmě nejvíce sleduji výsledky mladých hořovických pětibojařů a plavců. Někteří dosahují výborných výkonů, lepších než já v jejich letech. Zajímám se také, jak se daří i mým vrstevníkům, například Janě Adámkové v badmintonu.
Máte svůj sportovní vzor?
Můj obdiv má olympijský vítěz v moderním pětiboji David Svoboda, popřípadě mistři světa v mixové štafetě Jan Kuf s Natálkou Dianovou. To jsou určitě mé vzory. A letos jsem s nimi už dokonce startovala ve světovém poháru …
Příští rok vás čekají maturitní zkoušky. Dá se příprava na maturitu skloubit se sportem?
Sportovní gymnázium v Plzni nám poskytuje patřičné zázemí, takže doufám, že ano.
Jak Karolína Křenková uspěla ve Španělsku a v Maďarsku? Podrobnosti přineseme v srpnovém vydání Hořovického Měšťana a na internetových stránkách MKC Hořovice.