Muzea a galerie

HOŘOVICE

Muzeum Hořovicka

Znovu obnovená pobočka Muzea Českého krasu se nachází v areálu Starého zámku v Hořovicích. Stálé expozice vznikly v prvním patře východního křídla hlavní budovy zámku.

Nahlédnutí do minulosti Městského muzea v Hořovicích

Úvodní stálá expozice se věnuje historii Městského muzea v Hořovicích. Cestu přeměny předmětu každodenní potřeby v hodnotný muzejní exponát ukazuje kreslený komiks. Návštěvník také nahlédne do muzejního depozitáře z poloviny 20. století. V typických dřevěných vitrínách ukazuje muzejní exponáty společenskovědních a přírodovědných sbírek. Nejstarší pochází ze sbírky pro Národopisnou výstavu českoslovanskou v Praze (1895). Součástí expozice je též dobový měšťanský interiér z počátku 20. století.

 Sbírka kovových uměleckých a historických předmětů

Expozice prezentují archeologické nálezy z vrchu Plešivec (bronzové depoty šperků, nástrojů a zbraní) a nálezy ze zříceniny hradu Valdek (zbraně, ostruhy). Další exponáty tvoří výrobky místních firem zaměřujících se na výrobu umělecké litiny. Smaltované nádobí představuje tradiční výrobu hořovické firmy Václava Schmidta, která patřila k prvním výrobcům v českých zemích. Cvočkařská dílna s cechovními památkami odkazuje k dlouholeté tradici cvočkářství v hořovickém regionu. Unikátem expozice jsou modely gastronomických zařízení, jejichž výrobou se zabývala firma Otto Hofmann Hořovice.

 Za historií brdského lesa

Expozici dominuje dřevo nejen jako symbol brdských lesů, ale i jako materiál každodenního kontaktu našich předků. Nepřehlédnutelnou je mapa někdejšího hořovického panství z roku 1890. Dále je zde k vidění mj. dvoudílný včelí úl skříňové konstrukce zdobený polychromovanou plastikou sv. Floriána z 18. století z Hluboše, barokní polychromovaná dřevořezba Panny Marie Immaculaty (Neposkvrněné) ze 17. století nebo polychromovaná dřevořezba sv. Jana Nepomuckého z 19. století.

Otevírací doba:

Duben, Květen, víkendy, svátky 9:00 – 12:00 a 12:30 – 17:00

Červen, Červenec, Srpen, Září denně kromě pondělí (zavřeno) 9:00 – 12:00 a 12:30 – 17:00

Říjen, víkendy, svátky 9:00 – 12:00 a 12:30 – 17:00

 


GALERIE STARÝ ZÁMEK

Vrbnovská 30 / 1
268 01 Hořovice

Galerie se nachází v 1. patře prostředního a západního křídla Starého zámku. Jsou v ní pořádány krátkodobé tématické výstavy. v době konání výstav bývá otevřena v úterý, čtvrtek a sobotu od 13:00 do 18:00 hodin.

GALERIE NÁDRAŽÍ

Optimalizace železniční trati Praha Plzeň sice zrychlila dopravu, ale historickým budovám  nádraží připravila nejistý osud. A protože nádraží vždy byla kulturním prostorem, zřídilo zde město vlastním nákladem denně přístupnou Galerii Hořovického fotoklubu.

 

 

Muzea v blízkosti Hořovic:

KOMÁROV
Muzeum exponátů komárovské litiny
Web: Komárov

 

 

 

ŽEBRÁK
Náměstí č. p. 89, pobočka Muzea Českého krasu.
Otevřeno: duben-říjen: víkendy (sobota, neděle) a svátky (Velikonoce, 1.5., 8.5., 5.-6.7., 28.9., 28.10.)
www.muzeum-beroun.cz

 

 

Město ZBIROH

Expozice požární ochrany Hasičského záchranného sboru ČR ve Zbirohu
Pro fandy hasičského řemesla je otevřena expozice, kde najdete vedle koněspřežných stříkaček z 18. a 19. století můžete požárního robota, požární automobily nejrůznějších značek nebo vrtulník. Na ploše 900 m2 najdete historickou část expozice, ve které vám bude představena technika od poloviny 18. století, až po 30. léta století dvacátého.
Návštěvní hodiny pro veřejnost denně:
od 1. května do 30. června, 9 – 17 hodin
od 1. července do 31. srpna, 9 – 17,30 hodin
od 1. září do 30. září, 9 – 17 hodin
Vstup do expozice je zdarma.
V celém areálu je možný bezbariérový pohyb.
Parkování vozidel je zajištěno v dostatečné kapacitě v bezprostřední blízkosti expozice.
web: https://www.hzscr.cz/clanek/navstivte-historickou-expozici-ve-zbiroze-145960.aspx

 

Muzeum J.V. Sládka a Městské muzeum Zbiroh

Městské muzeum, založené roku 1933, bylo původně umístěno v 1. poschodí bývalé radnice, dnes domu s pečovatelskou službou. V současné době nalézá v přízemí budovy Sládkova muzea. Stálá expozice dokumentuje vývoj železářství a cechů provozovaných na Zbirožsku, zaniklé cvočkařské řemeslo a období podnikání „Krále železnic“ B. H. Strousberga. Trvalá výstava dále připomíná továrničku Václava Jíši na kuřácké náčiní. Součástí expozice je také selská jizba vybavená starožitným venkovským malovaným nábytkem z 19. století. V muzeu probíhají krátkodobé výstavy a kulturní akce. Součástí muzea je bohatá knihovna.

Muzeum J. V. Sládka se nachází na původním místě rodného domku básníka a bylo zřízeno v roce 1952. Dům přestavěl na jednopatrovou budovu básníkův otec Petr Sládek. Na domě je umístěna pamětní deska básníka od sochaře Antonína Odehnala. Stálá expozice představuje nábytek a zařízení z pražského bytu, bohaté dokumenty, které na 12 panelech zachycují celé Sládkovo dětství, rodiště, sociální poměry v kraji, studia, literární začátky, pobyt v Americe, básnickou a překladatelskou činnost a rodinný život. Nechybí ani Sládkovy amatérské fotografie, které dokazují, že nebyl jen velkým básníkem, ale i pohotovým fotografem, který na tehdejší dobu mistrně ovládal techniku fotografie a kompozice. V expozici je také stálá výstava „Fotograf J. V. Sládek“.

Více informací najdete: https://www.zbiroh.cz/muzeum-1/

Městys JINCE

1. České muzeum trezorů
Muzeum trezorů a trezorové techniky se nachází v obci Jince. Muzeum mapuje vývoj trezorů, kasařů, zámků a všeho co se trezorů týká za posledních 200 let. V současné době je bohužel uzavřené.
www.jinova.cz/muzeum-trezoru

Vysoká pec Barbora; GPS: 49.7885189N, 13.9809522E
Pozdně barokní dřevouhelná pec byla postavena roku 1810 hrabětem Rudolfem Vrbnou. Zaměřovala se především na odlévání litinových trubek, dále se zde vyráběli strojní součásti, dělové a litinové koule, nádobí nebo kamna.
Po vyčerpání nevelkých zásob rudy a kvůli nemožnosti konkurence moderním hutnictvím provoz huti v roce 1874 skončil. V roce 1886 vznikla v areálu pila, která fungovala do roku 1951. V následujících letech objekt sloužil jako sklad zemědělského družstva, dnes je bez využití.

 

 Obec STRAŠICE

Muzeum Středních Brd – areál zážitkové a poznávací turistiky
Strašice 405, 33845, tel.: 371 595 959, web

 

 

 

 

Muzeum dopravy
Muzeum je prozatím přístupné pouze jeden víkend v měsíci, vždy o předem vyhlášených termínech od dubna do října 10-17 hodin a dále pro objednané skupiny i mimo vyhlášené termíny po předchozím objednání. Při vybraných akcích jsou v provozu také klubová vozidla na historických linkách. Stálé zpřístupnění muzea bude možné až po rekonstrukci budovy.

Vstupné: dospělí 50 Kč ; děti, studenti, důchodci 20 Kč; rodina 100 Kč.

Nabízíme možnost vydání dárkových voucherů pro návštěvu muzea, nebo návštěvu i s jízdou historickým autobusem po okolí.

Web: http://skodabusklub.cz/
Rezervace a infomace: Michal Kouba, 604 583 524, skoda-bus-klub@centrum.cz

Město ZDICE

Army muzeum
Army muzeum Zdice vzniklo v průběhu roku 2005 iniciativou členů Klubu vojenských historických vozidel „K.V.T.H. L.R 2001 Zdice“. Nachází se v části areálu bývalých vojenských kasáren ve Zdicích. Klub samotný pak vznikl, jak název napovídá, v roce 2001, díky nadšencům do vojenské historické techniky a sdružuje zájemce o vojenskou historii, vozidla a techniku, výstroj a výzbroj 20. století.
Web Klub vojenských historických vozidel „K.V.H.V. L.R 2001 Zdice

Muzeum Výtopna Zdice
777 209 817
www.saxi.cz
Návštěvníci si v muzeu prohlédnou nákladní, osobní i hasičské vozy. Mezi nejcennější exponáty, které se zde nachází patří např. motorová lokomotiva BN 60 z r. 1957, která je zástupkyní omezené série prvních motorových lokomotiv se znakem ČKD. Za zmínku stojí i hasičský vůz Škoda 706 RTH, autobus Škoda RTO a valník z první výrobní série Praga S5T.

Město BEROUN

Muzeum Českého krasu
Web Muzeum Beroun