Hvězdárna a technické památky

Hvězdárna ŽEBRÁK

Už od roku 1954 září na jižním okraji města Žebrák stříbrná kopule hvězdárny. Přesně o 50 let později obnovilo její činnost Sdružení Hvězdárna Žebrák. Probíhají zde astronomická pozorování pro veřejnost, výstavy, přednášky, multimediální programy, astronomický kroužek pro mládež, pořady pro školy.
V kopuli o průměru 5,5 metru se ukrývá dalekohled typu Newton o průměru objektivu 35 cm. Je umístěn na speciální montáží, která je kopií vidlice amerického pětimetrového dalekohledu Hale na Mt. Palomar. K dispozici je i několik přenosných přístrojů včetně dalekohledu Meade s automatickým naváděním. Z hvězdárny je krásný výhled na historické památky Žebrák a Točník.
POLOHA zeměpisná šířka: 49° 52′ 27″, zeměpisná délka: 13° 53′ 56″, nadmořská výška: 370 m n.m.
Web Hvězdárna Žebrák

Bzová – bývalý větrný mlýn
Větrný mlýn byl postaven zhruba koncem první poloviny 16. století. Větrný, protože obcí neprotéká žádná říčka ani potok. Dlouhou dobu byl jedinečnou zvláštností nejen v obci ale i v okolí. Byl viditelný ze všech stran, díky své nadmořské výšce 420 m. nad m. Byl to tedy nejvyšší bod obce. Po roce 1839 byl adaptován na obytný dům.
Více zde

 

 

Vysoká pec Barbora (Jince)
Dřevouhelná vysoká pec v Jincích, nejstarší svého druhu v Čechách. Souvisí s rozvojem železářství v kraji za hraběte Rudolfa Bruntálského z Vrbna na počátku 19. století. Technická památka středoevropského významu.
Web obce Jince