Hrady a zámky

Točník a Žebrák

Hrady Žebrák a Točník se nacházejí cca 6 km severně od Hořovic. Patří už řadu století neodmyslitelně k sobě a oba jsou spjaty především s osobností krále Václava IV., který je řadil mezi svá oblíbená sídla. Historie staršího z nich, Žebráka, sahá však dál než do doby lucemburské. Adresa:
Hrady Točník a Žebrák, Točník 1 , 267 51 Zdice,  http://www.hrad-tocnik.cz
(Turistická známka č. 255 – hrady)


Hrad Točník

 

 

 

 

 

 

Hrad Valdek

Zřícenina hradu v brdských hvozdech nedaleko Komárova, na okraji bývalého vojenského újezdu Jince, cca 10 km od Hořovic. Historie Valdeku je spojena se jménem Oldřicha Zajíce, který pocházel z mocného šlechtického rodu Buziců, jehož příslušníci hrad zřejmě založili. Valdek patří mezi hrady s velmi zajímavými mýty.
Více informací najdete na: http://poznejbrdy.cz/zricenina-hradu-valdek/

 

 

 

Zámek Hořovice

Rozlehlý barokně-klasicistní zámek v sousedství zámku starého v západní části Hořovic, sídlo Bořity z Martinic, Bruntálských z Vrbna a hessenských knížat von Hanau. Svoji současnou podobu objekt získal díky několika přestavbám. Prohlídkové trasy zahrnují historické interiéry či výstavu her a hraček šlechtických dětí. Lipovou alej v zámeckém parku uzavírá Sluneční brána se sochami z dílny Matyáše Bernarda Brauna. Více informací najdete na: www.zamek-horovice.cz

 

Zámek Zbiroh

Tak dokonale utajovaný zámek, jakým byl v druhé polovině 20. stol. Zbiroh, byste asi těžko hledali. A přece býval kdysi sídlem vyhlášeným a zvyklým na ty nejurozenější obyvatele. Ne nadarmo se o něm dnes hovoří jako o zámku tří císařů. Vždyť jeho majiteli se na čas stali Karel IV., Zikmund Lucemburský a Rudolf II. Zbiroh se honosí mnoha nej, např. je to místo, kde Alfons Mucha vytvořil svá největší plátna.  Více informací najdete na: http://www.zbiroh.com. Od Hořovice je vzdálen cca 13 km severozápadním směrem.
(Turistická známka č. 415 – zámky)