Návštěvníky Hořovické heligónky nadchla šestiletá Anežka

Více než dvě desítky heligónkářů a několik stovek diváků. To je čtyřicátý ročník Hořovické heligónky v číslech. Jubilejní setkání tradičního festivalu se uskutečnilo v sobotu 12. srpna 2017 v areálu hořovického Společenského domu a rozhodně nebylo jen o sčítání hráčů a návštěvníků.

Festival je především o dobré hudbě a o setkávání. To mohli potvrdit kromě dalších hráčů i manželé Fišerovi, pro které jsou Hořovická heligónka i samotné město místem, kde se před třiceti lety seznámili. Festivalové setkání se navíc stalo inspirací pro hudebníky na Slovensku, kde před pětadvaceti lety vznikla jeho obdoba, Oščadnická heligónka.

Na začátku čtyřicátého ročníku hudebního festivalu Hořovická heligónka moderátor Karel Vydra pozval na pódium Společenského domu místostarostu Hořovic Ondřeje Vaculíka a ředitele Městského kulturního centra Hořovice Přemysla Landu, kteří hráče i diváky přivítali a pozvali je také na další zajímavá místa Hořovic, jako je například areál Starého zámku.

Pak už pódium Společenského domu patřilo hráčům, tím prvním byl Jiří Tomáš. Než ale zazněly první tóny jeho nástroje, moderátor Karel Vydra divákům připomněl pravidla diváckého hlasování. To probíhalo po celou dobu festivalu, který trval až do odpoledních hodin.

A kdo získal od diváků nejvíce hlasů? Třetí místo obsadili Marie a Pavel Fišerovi, druhé místo patří Ladislavu Beranovi a nejvíce hlasů získala šestiletá Anežka Strážnická. „Ať ti hraní vydrží na celý život,“ popřál nejmladší účastnici a zároveň vítězce diváckého hlasování Hořovické heligónky 2017 ředitel MKC Hořovice Přemysl Landa.

Součástí akce byla výstava historických i nových modelů heligónek a akordeonů společnosti Delicia Hořovice. Její zástupci festival podporují pravidelně, a to i formou bezplatného servisu nástrojů, který mohou využít všichni hráči. Společnost navíc poskytla ceny pro vítěze.

Program festivalu si mohli návštěvníci užívat i v zahradě Společenského domu. Představili se zde nejen jednotliví účastníci přehlídky, ale i hosté. K nim již radu let patří Kladenská heligónka a Liberečtí harmonikáři.  V zahradě nechyběly stánky regionálních výrobků a potravin.

Za zmínku stojí i to, že sobotnímu programu Hořovické heligónky předcházelo neformální páteční setkání v místním klubu Labe.

Hořovičtí děkují všem, kteří se 40. ročníku přehlídky Hořovická heligónka zúčastnili:

Tomáš Jiří

Zvolánek Zdeněk

Čapek Václav

Beran Ladislav

Pezlovi Bedřich a Jiřina

Palla Jindřich

Mitterbach Pavel

Mertl Vladimír

Fišeráci – Marie a Pavel Fišerovi

Mach Jiří

Bláha Josef

Strážnická Anežka

Cymbalista Václav

Valášek Jozef

Wondrouš Miloslav

Šumaváci – Chum Bohuslav, Bečvářová Jana, Staněk Slavomír

Maják Jozef

Houska Miroslav

Krajňák Jozef

Benedikt Josef

Kuba Milan

Soukup Josef + Trávníček František