45. ročník festivalu Hořovická heligónka

Letošní ročník tradičního festivalu Hořovická Heligónka zahájil starosta města Hořovice Jiří Peřina a ředitel Městského kulturního centra Hořovice Přemysl Landa

Ta slepička kropenatá.  To byl název první písně, která zazněla v sobotu 13. srpna v hořovickém Společenském domě na 45. ročníku Hořovické heligónky.  Zahrál ji a zazpíval Kamil Rabyňák. Po něm se na pódiu vystřídala celá řada dalších účinkujících. Někteří na tradičním festivalu vystoupili poprvé, někteří třeba i po čtyřicáté.  Všech sedmatřicet interpretů ve čtyřiadvaceti vystoupeních na podium uvedl a divákům představil moderátor Karel Vydra.  A byli to právě diváci, kteří mohli svým hlasem ocenit hráče, který se jim líbil nejvíce. V soutěži O cenu diváka první místo získala dvanáctiletá Anežka Strážnická , obhájila tak prvenství z předchozích let. Druhé místo patří hudební dvojici Bohumil Šmejkal a Jaroslava Basíková, kteří vystupují pod názvem Veselé Heligonky. Třetí příčku obsadil František Lejsek.

Hosty festivalu byly kapely Heligónky Aleše Rusňáka a Liberečtí harmonikáři. Akci zpestřila výstava historických i nových modelů heligónek a akordeonů společnosti DELICIA accordions s.r.o. Její zástupci se po celý den věnovali návštěvníkům, kteří si mohli nástroje vyzkoušet i prohlédnout. Společnost DELICIA accoridons s.r.o. kromě toho podpořila soutěž O cenu diváka poukazy, které mohli výherci proměnit za různé doplňky k hudebním nástrojům, nebo je mohli použít na servis svého nástroje.

Program festivalu se odehrával i v zahradě Společenského domu, divákům zde zahráli účastníci přehlídky i hosté. K dispozici zde bylo občerstvení i stánky s regionálními výrobky.

Za zmínku také stojí, že oproti loňskému ročníku se počet účastníků přehlídky zvýšil přibližně o třetinu.  Akci pořádalo Městské kulturní centrum Hořovice, jeho ředitel Přemysl Landa v závěru akce pozval přítomné na další ročník. Uskuteční se v sobotu 12. srpna 2023.

SOUTĚŽ O CENU DIVÁKA
1. Anežka STRÁŽNICKÁ – 23 hlasů
2. VESELÉ HELIGONKY – Bohumil ŠMEJKAL a Jaroslava BASÍKOVÁ – 18 hlasů
3. František LEJSEK – 17 hlasů

Můžete si poslechnout: REPORTÁŽ ČESKÉHO ROZHLASU